19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

19 Eylül Gaziler Günü ilçemizde törenle kutlandı.

19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e Gazilik unvanı ile Mareşal rütbesi verilişinin 97. yıl dönümünü ve 19 Eylül Gaziler Günü İlçemizde törenle kutlandı.

İlk olarak Hükümet Binası önünde çelenk sunumuyla başlayan tören, şehitlik ziyareti ile şehit yakınları ziyaretle devam etti.
Arapgir Belediyesi önündeki törene Arapgir Kaymakamı Sayın Mehmet Erdem, Garnizon Komutanı Fevzi Başyiğit, Arapgir Belediye Başkan Yardımcısı Gürbüz Bulut,  askeri ve mülki erkan, siyasi parti ilçe başkan ve temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum örgütü başkan ve temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Törende ilk olarak Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri Atatürk Anıtına sunuldu. Programda, şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı söylendi.

19 Eylül Gaziler Günü mesajı okunduktan sonra kürsüye gelen Jandarma Astsubay Çavuş Enes Hayal günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Jandarma Astsubay Çavuş Enes HAYAL  ''Bugün her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göz alarak Gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamalarının heyecanı içerisindeyiz. Kahraman Gazilerimiz; yüce milletimizin asaletinin bir göstergesi olarak büyük bir vakar örneği sergiliyorsunuz. Kayıplarınız karşısında gösterdiğiniz sabır ve metanın kaynağının gönüllerinizde yaşattığınız vatan, millet ve bayrak  sevgisi olduğunu çok iyi biliyoruz. Sergilediğiniz kahramanlık, cesaret ve fedakârlıklarla bizlere her zaman güç ve ilham kaynağı olmaktasınız. Sizler için yapılan hiçbir şey bu eşsiz hizmetlerinizin ve fedakarlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olmaz. Başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarına, aziz Şehitlerimiz hayatta olan gazilerimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz.'' dedi.

Daha sonra İlçe Kaymakamı Sayın Mehmet ERDEM, Başkan Yardımcısı Gürbüz Bulut ve beraberindeki heyet şehit mezarlığını ziyaret ederek şehitlerimiz için dua okudular. Ayrıca ziyarete Mehmet Akif İlkokulundan öğretmen ve öğrenciler de katıldı. Şehitlik ziyaretinin ardından ilçemizdeki Gazi ve Şehit aileleri ziyaret edilerek program sona erdi.

 

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi