BAĞBOZUMU

ARAPGİR   BAĞBOZUMU  ŞENLİKLERİ 

 Arapgir Bağbozumu Şenlikleri İlk defa 1970 yılında düzenlenmeye başlamıştır. O tarihten bugüne kadar yapılmakta olan Geleneksel Arapgir Bağbozumu Şenlikleri bazı yıllar çeşitli sebeplerle yapılamamış olmasına rağmen son yıllarda düzenli olarak yapılmaktadır. Şenlikler Eylül ayının 2. Cumasına rastlayan tarihte düzenlenmektedir.   Şenliklerin yapılmasının temel amacı ilçemizi daha iyi tanıtmak ve ilçeye canlılık kazandırmak, gurbette bulunan hemşerilerimizin yılda bir gün de olsa sıla özlemlerini gidermek, İlçenin kültürel özelliklerini ön plana çıkarmak ve gelecek kuşaklara aktarmak, ilçe ekonomisine katkı sağlamak, hepsinden önemlisi ve temel amacı da meşhur siyah üzümümüzü yurt genelinde tanıtmak ve üzümcülüğün gelişmesine  öncülük etmektir. 

Şenlikler sadece tanıtım ve yarışmadan ibaret olmayıp, program çerçevesinde birçok etkinliklere de yer verilmektedir. Yine şenlikler vesilesi ile  Siyaset, Sanat ve İş dünyasından birçok ünlü kişi ilçemizi ziyaret etmekte ve bu ziyaretlerinden dolayı ilçemize önemli hizmetler kazandırılmaktadır.

Şenlikler İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı’ nın başkanlığında düzenlenen bir Tertip Komitesi Taraf            ından organize edilmektedir.

Şenlikler bünyesinde yapılan etkinlikler özet halinde aşağıya çıkartılmıştır: 

1.ÜZÜM TEŞFİK YARIŞMASI.

Bu yarışma bölgeye özgü Aşık Beyazı adıyla bilinen beyaz üzüm ve  köhnü adıyla bilinen siyah üzüm kategorilerinde yapılmaktadır.

Yarışmaya katılmak üzere getirilen üzümlerin   Bağbozumu şenliklerinin açılış töreninin yapıldığı esnada uzman kişilerden oluşturulan jüri tarafından değerlendirilmesi  yayılıyor. Her iki dalda 1,2,3 ler seçiliyor. Dereceye giren üreticilere tertip komitesince alınan karar gereği para ödülü, plaket veriliyor, bunun yanı sıra çeşitli ödüllerde diğer kurum kuruluş ve işadamlarınca veriliyor. Ayrıca yarışmaya katılıp da dereceye giremeyen diğer bütün üreticilere de ayrıca çeşitli ödüller veriliyor. Yarışmanın organizasyonu İlçe Tarım Müdürlüğünce yapılıyor.

2. SÜNNET ŞÖLENİ :

Şenlikler bünyesinde İlçe merkezi ve Köylerden tesbit edilen muhtaç ailelerden yaklaşık 40 – 50 kadar çocuk sünnet ettirilmektedir.

3 . GEZİ VE AÇILIŞLAR :

Şenlikler dolayısıyla İlçemize gelen Kamu Görevlisi, İş Adamı ve Davetlilere o yıl içerisinde tamamlanarak hizmete açılan çeşitli yatırımların açılışı yapılmaktadır. Yine gelen bu misafirlerimize ilçemizin tarihi ve turistik bölgeleri gezdiriliyor, mahalli kültürümüz hakkında bilgiler verilerek, yöreye ait yemekler ikram edilmektedir.

4. ÖZEL EĞLENCE GECESİ :

Etkinlikler kapsamında yer alan özel eğlence gecesi ile  Bağbozumu Şenlikleri birbirini tamamlamaktadır. Eğlence gecesini tertiplemekle İlçemiz halkına yılda bir kez de olsa canlı konser izleme imkanı sağlamış oluyoruz. Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği gecede,  Parodiler, mahalli sanatçılar, folklor ekibi,  TRT mensubu sanatçılar ile Ülkemizin birçok ünlü sanatçıları eğlence gecesine gecemize renk katmaktadırlar.

Ayrıca sinevizyon ve havai fişek gösterileri de yapılmaktadır.

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi