SODES PROJELERİYLE SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Arapgir Belediyesi Proje ve AR-GE Birimi tarafından; 2017 yılı SODES Programı çerçevesinde yürütülen “ARAPGİR MUSİKİ EVİ VE ÇOCUK BELEDİYESİ” Projesinin uygulamasında sona yaklaşıldı.  Oluşturulan musiki merkezinde verilen kurslar tamamlanarak, ikinci etap kurslar için aynı merkezde hazırlıklar devam etmektedir. 

Yürütülen projenin ana başlıklarından olan Çocuk Belediyesi ile ilgili olarak, musiki merkezinin de bulunduğu fiziki alanların tadilatı ve tefrişatı tamamlanmış ve kullanıma hazır hale getirilmiştir. Oluşturulan merkezde; çocukların düşüncelerini açıkça söyleyebilmelerini, çözüm üretebilmelerini, karar alma mekanizmalarına aktif katılımlarını öngören bir yapı çerçevesinde planlamaya gidilecektir.  Musiki evi ve çocuk belediyesi, proje sonrası da aynı faaliyetlerine belediyemizin kontrolünde devam edecektir.

Projenin Faaliyetlerinden olan Seferihisar Çocuk Belediyesi Gezisi, ilçemizde yapılan duyurular neticesinde, kayıtlarını yaptıran 12 öğrencimiz ve 3 belediye görevlimizle birlikte 03.09.2018 tarihinde düzenlenen uğurlama programı ile başlamıştır.  İzmir-Seferihisar Çocuk Belediyesi başta olmak üzere; bölgedeki tarihi, kültürel ve doğal alanlarda sürdürülecek gezi toplam 5 gün sürecektir. Gezi ile mevcut uygulamaların yerinde incelenmesi fırsatı yakalanarak; karşılıklı bilgi ve fikir alışverişinde bulunulacak ve ilçemizde de benzer bir yapının oluşturulmasına katkı sağlanacaktır. 

Belediye binası önünde düzenlenen programa; Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Belediye çalışanları, Proje yetkilileri, öğrenciler ve veliler katılım sağlamıştır. Başkan Cömertoğlu programda yaptığı konuşmada “İlçemizdeki yürütülen projelerin çok anlamlı olduğunu, kadınlardan sonra bu proje ile de çocukların belediye tarafından yürütülen çalışmaların içerisine dâhil edildiğini ifade etmiştir. Kurulan Çocuk Belediyesi Merkezi ile çocukların yönetime katılımının sağlanması, çocuk hakları konusunda bilinç oluşturulması ve eğitimler düzenlenmesi, çocuk haklarını gözeten bir belediye yapısı ve düzeni oluşturmak konusunda somut adımlar atılması hedeflenmiştir. Geziye katılan çocuklarımızın ve görevlilerimizin; inceleyecekleri uygulamalara, kurmuş olduğumuz merkezde “Arapgir Çocuk Belediyesi” adı altında devam edeceklerdir. Programda yoğun emek harcayan Proje ve AR-GE Birimimize ve tüm çalışanlarımıza çok teşekkür eder; seyahatten istenilen sonucun alınarak hayırlı bir şekilde geçmesini ve kazasız belasız bir şekilde yavrularımınız ilçemize dönmesini diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi