ARAPGİRDE 15 TEMMUZ ANILDI

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ilçemizde Şehitlerin anılmasıyla başlayan programlar çeşitli ikramlar ve Demokrasi Nöbeti ile sona erdi. 15 Temmuz etkinliklerine ilçede yoğun katılım gerçekleşti.

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ-PDY örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimine karşı ülke genelinde vatandaşlar tarafından, görülmemiş bir mücadele sergilenmiş ve terör örgütü ile arkasındaki güçler vatandaşın feraseti sayesinde amacına ulaşamamış, darbe planları başarısız olmuştu. Devlet tarafından Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilen 15 Temmuz’un sene-i devriyesinde ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Sabah saatlerinde ilçede bulunan şehitlerin kabirleri ziyaret edilerek burada yatan şehitlere ve 15 Temmuz şehitlerine dualar edildi. Geride kalan 2 yılda da olduğu gibi yine akşam saatlerinde Hükümet Konağı önünde demokrasi nöbeti tutuldu.

Büyük bir Türk Bayrağı açılarak, Arapgir çarşı meydanında sloganlar eşliğinde yürüyüş yapılmasının ardından, Demokrasi Nöbetinde vatandaşlara Arapgir Halkının Dilinden 15 Temmuz isimli sunum ile 15 Temmuzu anlatan videolar izletildi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayın konuşması sinevizyon ekranından izletildi.

Arapgir Kaymakamı Salih Sak, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ile çok sayıda daire amiri, bazı siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların yoğun katılım gerçekleştirdiği programda günün anlam ve önemini belirten konuşmalar gerçekleştirildi.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu “15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümünde, vatanımız, bağımsızlığımız ve demokrasi için canını vermiş bütün şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz” diyerek başladığı konuşmasında; “Tarih boyunca istiklal ve istikbaline kastedenleri üstün bir kahramanlıkla bertaraf eden aziz Milletimiz, 15 Temmuz 2016’da hürriyet ve istiklal sevdasına sadakat sınavından her zaman olduğu gibi yine alnının akıyla ve büyük bir gururla çıkmıştır. Büyük Türk Milleti, Devletimizin içine sızarak birlik ve beraberliğimize kasteden, kendisine emanet edilen silahları kendi vatandaşlarına doğrultan, doğrultmakla kalmayıp kullanan, ülkemizi parçalamak ve milli iradeyi yok etmek isteyen hainlere karşı, tankların önüne yatarak, göğsünü mermilere siper ederek destansı bir direniş göstermiştir. Milletimiz, vatanına, demokrasisine, devletine sahip çıkarak bu ülkeyi bölmek isteyen vatan hainlerine en güzel cevabı vermiş ve bağımsız yaşama arzusunu tüm dünyaya haykırmıştır. Yüce milletimizin sarsılmaz azmi, yüksek iradesi, vatanseverliği ve kahramanlığı ile tarihe altın harflerle yazdığı 15 Temmuz 2016 günü şanlı bir demokrasi zaferidir. Aziz Milletimiz, şehitlerimizin emaneti güzel vatanımızın bölünmez bütünlüğüne, birliğine ve dirliğine yönelik hain saldırılara karşı, geçmişinden gelen onurlu duruşuyla, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde, hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin ve milletimizin bekası için canlarını hiçe sayarak şehadete eren şehitlerimizi, gazilerimizi ve cümle vatanseverleri minnetle ve şükranla anıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından gece saatlerinde Arapgir camilerinde 15 Temmuz 2016 tarihinde olduğu gibi selâlar okundu.

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi