TURİZM ELÇİLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞIZ

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Arapgir ’in daha yaşanabilir ve geliştirilebilir olması açısından uygulamaya konulan çalışmaların yakından takip edildiğini söyledi. Cömertoğlu, bölgeyi Turizm odaklı merkez yapacak çalışmaların ise çok hızlı bir şekilde devam ettiğini hatırlattı.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu,  Birçok mekânsal anlamda yeni imalatlar, restorasyonlar, turizm odaklı çalışmalar yaparak Arapgir’i  cazibe merkezi yapacak çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini hatırlatarak  şöyle konuştu. “ Bildiğiniz gibi bölgemiz kırsal bir bölge. Medeniyetlere ev sahibi olmuş, devletler kurmuş bir bölge. Binlerce devlet adamı yetiştirmiş, Paşalar yetiştirmiş ve bugünlere ulaşmış. Bugünlerde de kırsalın göçü ile imtihan edilen Yukarı Fırat’ın merkezi bir yerleşim yeri.  Dolayısıyla burada birçok proje 2009 yılından beri ye kendi uhdemde, Arapgir’in daha yaşanabilir ve geliştirilebilir olması açısından uygulamaya konuldu ve takip ediliyor. Birçok mekânsal anlamda yeni imalatlar, restorasyonlar, bu konuyla alakalı, Turizm odaklı, burayı cazibe merkezi yapacak çalışmalar çok hızlı bir şekilde devam etti. Son üç yıldır Büyükşehir yasasından sonra, hat ta kırsalın Büyükşehir uygulamaları dolayısıyla köy ve mezraların mahalle statüsüne alınmasından sonra yerel yönetimde bir eksen değişikliği oldu. Bu da kaynak sıkıntısına yetki kargaşasına yol açtı. Bütün bunlar şuan üstümüzden kalkmış, ayıklanabilmiş hizmete dönüştürebilirmiş değil. Dolayısıyla Biz kendimiz karar alıp yapabilecek yeterliliğimizi kaybettikten sonra, özellikle kırsalın yükü kaynak ilişkisinden dolayı bize önceliklerimizden uzaklaştırdı. Bütün bunlara rağmen Kalkınma Bakanlığı başta olmak üzere bütün kurumlarla ortak girişimlerimiz projelerimiz bayağı bir maya tutan mekânlara dönüştü.”

Cömertoğlu açıklamasında, Arapgir ilçesinin gelişmişlik endeksinin yüksek olduğunu, doğal ve tarihi zenginliklerle dolu olduğunu kaydederek, Turizm elçilerine ev sahipliği yapmak amacıyla yürütülen çalışmaları da; “İlçemizde yer alan tarihi konaklarda önemli ölçüde restorasyonlarla biten, ayağa kalkan, kamulaştırmalarla belediye mülkiyeti haline gelmiş, olan yeni mekânların fonksiyon ilişkileri kuruldu.  Geçen yıl başlayan Pandeminden dolayı bazı mekanlarımız kapalılıktan dolayı fonksiyon ilişkisini önemli ölçüde yitirdi. Bu yıl İnşallah pandemi sonrasında bu mekânların Turizm öğesi olacak, turizmin elçilerine ev sahibi olacak, insan popülasyonunu ve bölgedeki özellikle ekonomik türbülasyonu hızlandıracak yatırımlardan müteşekkil Malatya'nın bir ilçesi olmakla birlikte Malatya'da Malatya'yı özendiren, Malatya örnek işleriyle sunum yapan, arka bahçesi değil, aslında birlikte mahrem bahçesi olmaya devam eden bir duruşu sergiliyor. Bu anlamda ben katkı veren herkese minnettarım.  Kaynakların artırılması için, bizimle çalışmak için kendini zorlayan, imkânlarını kullanan bütün kurum ve kuruluşlara yetkililerine iş dünyasına çok teşekkür ediyorum.” sözleri ile ifade etti.

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi