BAŞKAN CÖMERTOĞLU TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ MECLİSİ 2020 YILI

Başkan Cömertoğlu Tarihi Kentler Birliği Meclisi 2020 yılı olağan 2. Toplantısına katıldı

Tarihi Kentler Birliği Meclisi 2020 yılı Olağan 2. Toplantısı gerçekleştirildi. Belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda Koruma Özendirme Yarışması ödülleri sahiplerine verildi.

İstanbul'da gerçekleştirilen Tarihi Kentler Birliği Meclis Toplantısı'na Türkiye'nin dört bir yanından belediye başkanları katıldı. Toplantıda yapılan oylamaların ardından ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi A. Faruk Göksu "TKB'nin 20. Yılında Ülke Bütününde Havza Çalışmaları ve Fırat Havzası" adlı sunumunu gerçekleştirdi. ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Özgen'in sunumu ile Koruma Özendirme Yarışması ödül töreni gerçekleştirildi. Yarışmada dereceye giren projelere ödülleri takdim edildi. Tarihi Kentler Birliği ve Kahramanmaraş Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, tarihi kent merkezinde geçmişte yürüttüğü çarşı ve mahalle ölçeğinde çalışmalara ek olarak koruma yaklaşımının son parçasını tamamlayan kalenin canlandırılmasına yönelik Tarihi Maraş Kalesi Çevre Düzenleme Projesi ile ödüle layık görüldü. Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ise, 2012 yılından bu yana devam eden Ölümsüzlük Kenti Misis Projesi kapsamında yürüttüğü bütüncül, çok katmanlı ve kapsamlı koruma stratejisi projesi ve uygulaması ile ödüle layık görüldü.

"Birlikte hareket ettiğimizde ne kadar büyük bir sinerjinin doğacağını biliyoruz"

Törende konuşan Tarihi Kentler Birliği ve Kahramanmaraş Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, "Sayın Bakanım, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanım, çok değerli Kültür ve Turizm Bakan Yardımcım, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanım, değerli belediye başkanlarımız hepinizi saygı ile muhabbet ile selamlıyorum. Eylül ayı olağan toplantımızın ve aldığımız kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bugün katılımları ile bizi onurlandıran çok değerli bakan yardımcıma bir kez daha teşekkür ediyorum, çünkü bizler hem merkezi idareler hem yerel yönetimler olarak bir bütün ve birlikte hareket ettiğimizde ne kadar büyük bir sinerjinin doğacağını biliyoruz ve inanıyoruz" dedi.

Toplantıda söz alan Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Naci Ağbal’dan Sivas Kurul çalışmaları ve Bakanlık koruma planlarının hızlandırılması konusunda destek istedi. Ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin’den greyder talebinde bulundu. Kahramanmaraş Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ü Arapgir’e davet ederek misafirimiz olmasını ve desteklerini beklediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi