SİVAS KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU TOPLANTISI İLÇEMİZDE YAPILDI

Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Mayıs ayı toplantısı Arapgir’de yapıldı.

            Prof. Dr. Ayhan Döner Başkanlığında, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Önge,  Yrd. Doç. Yalçın Kamış,  Mücella Uyar,  Hülya Kayışoğlu  ve Mehmet Gül ile ilgili kurum temsilcilerinin üyelikleri ile toplanan heyete Kurul Müdürü  Ali Alkan’ da eşlik etti.

            Sivas, Tokat ve Malatya İllerinin bağlı olduğu  Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu üyeleri  ve  raportörler Arapgir’ e gelerek Malatya İlinin  gündeminde bulunan konuları 3 gün süresince müzakere ettiler. Malatya merkezinde ve bir çok ilçesinin gündem konularını görüşmek için ilçelerin  Belediye Başkanları ve Belediye temsilcileri de  bu kapsamda  Arapgir’ e gelerek kendi gündemlerinde bulunan  konuları görüşerek karara bağladılar.

            Arapgir’ in bu ayki toplantıda iki asıl, bir de ek olmak üzere 3 gündem konusu görüşülerek karara bağlandı.  Bunlardan Hacı Yahya   Camisinin restorasyon projesi onaylandı.  İkinci gündem konusu olan    Kentsel Sit alanlarının belirlenmesi ile ilgili T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının uzmanlarının da katılımıyla 3 gün boyunca ilçemizde çalışma yapıldı. Kentsel Sit ilan edilmesi planlanan alan içerisinde çalışmalar müzakere edilerek ortak karara varıldı ve  konunun Bakanlığın  gündemine alınması kararlaştırıldı. Gündeme alınması kararlaştırılan  Kaşkaloğlu Konağının bahçesindeki metruk yapının yıkım projesini de  bir sonraki toplantıda gündeme alınması için ertelendi.

            Heyet toplantıdan arta kalan zamanlarında ilçemizde incelemelerde bulundular.

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi