COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN FUARINDA ARAPGİR TANITILDI

Arapgir Belediyesi, Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından 28-29 Nisan tarihlerinde, Türkiye’nin yöresel ürünlerini dünyaya tanıtmak, Ankara’yı bu ürünlerin ticaret ve ihracatının merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ne katılarak stant açtı.

            ATO Congresium'da gerçekleştirilen zirvenin açılışında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ankara Valisi Ercan Topaca, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu TESK Başkanı Bendevi Palandöken, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve çok sayıda davetli yer aldı.

            Zirve kapsamında Arapgir Belediye Standını Malatya Valisi Mustafa Toprak, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel,  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yarkın, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, ATO Başkanı Gürsel Baran ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Turgut Özal Tıp Merkezinin kurucusu Prof.Dr. Nihat Bozdağ, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Fazlı Polat,  Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz,  Av. Hamit Baykara,  Ferit Kotan, Etem Gürcan, Songül Fırat, Bediatül Bozkurt, Vahap Balman, Ali Bal,  Kenan Bal, Abdullah Sertkaya, Ali Şahin, İzzettin Güneri, Salih Ertürk,  Ali Özcan, Osman Yılmaz, Dursun Tekeli ve diğer hemşerimiz ile birlikte yüzerce vatandaş  ziyaret etti.

            Zirvede Arapgir Belediyesi tanıttığı coğrafi işaretli ürünleri ile farkındalık yarattı. 110 firmanın yer aldığı Zirvede Arapgir Belediyesi standı ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği ilk beş stant arasında yer aldı. Standın tanıtımı ve yapılan röportajlar ulusal  yayın yapan  3 Televizyon kanalının ana haber bülteninde yayınlandı.

            Arapgir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü A. Tuncay ÇAĞDAŞ, İmar ve Şehircilik Müdür V. Bayram Koç ve Teknisyen Ferdi Akbulut tarafından İlçemizin coğrafi işaretli ürünü olan Köhnü üzümü ve coğrafi işaret başvurusu yaptığımız mor reyhan ve bunlardan elde edilen ürünlerin ağırlıklı olarak tanıtıldığı stantta,  gelen misafirlere üzüm şerbeti, oricik, reyhan şerbeti, reyhan çayı, reyhan kurusu, ev yapımı leblebi ve belediye tarafından yaptırılan çok sayıda tanıtım broşürü, takvim ve diğer yayınlar ikram edildi. İlçenin tarihi, kültürel ve doğal mekânları ile endemik bitki ve hayvan türlerinin resimleri ile zenginleştirilen Arapgir standına iki gün süre ile ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdiler. Özellikle reyhan çayı ve reyhan şerbeti katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Reyhan bitkisinin sadece baharat olarak kullandığını bildiklerini ifade eden ziyaretçiler, reyhan çayının diğer bitkisel çaylardan ayrı bir damak tadı ve aromasının bulunduğunu belirttiler.

            İki günlük etkinlik içerisinde coğrafi işaretlemenin tüm boyutları ile ele alındığı bir dizi konferans programı da düzenlendi. Konferans programı ile paralel olarak gerçekleştirilen forum toplantılarında ise belediyeler odalar ve borsalar tescilli veya tescil aşamasındaki coğrafi işaretli ürünlerini zincir marketlerin satın alma yetkilileri ile bire bir tanıtma imkanı buldular. Bu kapsamda Belediye Kültür ve sosyal İşler Müdürü A. Tuncay ÇAĞDAŞ tarafından ülkenin önde gelen dört büyük mağazasının yetkililerine reyhan çayı ikram edilerek ardından karşılıklı görüşmeler yapıldı. Görüşmelerden çıkan ortak sonuç ise reyhan çayının katma değeri yüksek bir ürün olduğunu, coğrafi işareti olan her ürünün kendi mağazalar zincirinde satış ve dağıtımının yapılabileceğini belirtiler. Konu ile ilgili  olarak önümüzdeki günlerde  firmalarla iletişime geçilecektir.

            Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü A.Tuncay ÇAĞDAŞ, ‘‘Bu zirveye katılmamızdaki amacımız Arapgir’ in kendine özgü ürünleriyle Türkiye’de ve Dünya’da farkındalık oluşturmak, üreticilerimize destek olmak, Arapgir ‘i üzümün ve reyhanın merkezi haline getirmek istiyoruz" dedi. Reyhan bitkisi hakkında çok fazla olumlu geri dönüşler aldıklarını,  ilerleyen günlerde reyhanın bütün çeşitleriyle Türkiye’nin dört bir yanında tüketiciyle buluşmasını sağlayacağız dedi.

 

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi