15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ İLÇEMİZDE KUTLANDI

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü İlçemizde Kutlandı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü İlçemizde yapılan etkinliklerle kutlandı. FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yıl dönümünde şehitlerimiz çeşitli etkinliklerle anıldı.

Program 14 Temmuz Salı günü Hacı Osman Ağa Camiinde 15 Temmuz Şehitleri için Kuranı Kerim hatmiyle başladı.

15 Temmuz Şehitleri Anma ve Milli Birlik günü kapsamında akşam saat 19:00’da İlçe Kaymakamı Mustafa Dilekli, Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Erdem, İlçe Müftüsü Şemsettin Karcı ve İlçe Jandarma Komutan v. Jandarma Kıdemli Başçavuş Hakkı Çetin tarafından şehitlik ziyareti gerçekleştirildi.

Şehitlik ziyaretinin ardından Hami Aydınlar Parkında anma etkinlikleri saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemine dair Arapgir Kaymakamı Mustafa Dilekli ve Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu birer konuşma yaptı. İlçe Müftüsü Şemsettin Karcı tarafından 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler için dua edildi.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu; 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle düzenlenen programa katılımından dolayı hakkımıza teşekkür ederek 15 Temmuz’un önemine dair şu açıklamalarda bulundu.

 “Öncellikle sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Bilindiği gibi, 15 Temmuz 2016 tarihinde Milletimizin iradesine, demokrasimize ve demokratik yaşamımıza yönelik Fethullahçı terör örgütü tarafından yapılan hain darbe girişimi karşısında halkımız sokaklara, meydanlara inerek, havalimanlarını doldurarak namluların, tankların, helikopterlerin, uçakların karşısına dikilerek bu talihsiz ve menfur girişimi akamete uğratılmıştı.

Şüphesiz ki Milletimizin bu cesareti ve iradesine sahip çıkma kararlılığı her türlü takdirin üzerindedir. Aziz Milletimiz bu duyarlılığıyla saygınlığına ve büyüklüğüne yaraşır biçimde hareket ederek tarihimizin gurur dolu en önemli sayfalarına bir yenisini daha eklemiştir. 

Bugün buraya Milletimizin bu demokrasi zaferini kutlamak; kalpleri iman ve ülke sevgisiyle dolu olarak Vatan, Millet, Bayrak, İstiklal ve diğer bütün mukaddes değerleri uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi bir kez daha yâd etmek ve kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. 

Bu coğrafyada var olabilmenin, güçlü ve müreffeh olabilmenin temel şartı; birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi korumaktır.

Gözlerini kırpmadan canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizin Şahadetleri; Türk Milleti’nin istiklali ve istikbali söz konusu olduğunda şartlar ne olursa olsun neleri başarabileceğini tüm dünyaya bir kez daha gösterilmiştir. O gece adeta ölümü göze alarak sokakları, meydanları dolduran milyonlarca vatandaşımız içinden şehitlik ve gazilik şerefine layık olanlar isimlerini tarihe altın harflerle yazdırmışlardır. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettikleri gibi, Türk Milleti bin yıl önce Malazgirt’te hangi inanç ve kararlılıkla Anadolu’nun kapılarını açmışsa, 15 Temmuz’da da aynı duygularla darbecilerin karşısına dikilmiştir. Süleyman Şah 1075 yılında bu coğrafyadaki ilk devletimizi hangi vizyonla kurmuşsa, 15 Temmuz’da da ülkemize aynı vizyonla, aynı ufukla sahip çıkılmıştır. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklal Harbi’ni başlatmasını ve zafere ulaştırmasını sağlayan inancın bir benzeri, 15 Temmuz’da Türkiye’nin tüm şehirlerinde adeta kol gezmiştir.15 Temmuz Direnişi, dostlarımıza bu ülkenin sadece siyasi, ekonomik, diplomatik saldırılara değil, aynı zamanda askeri sabotajlara karşı da güçlü olduğunu, yıkılmayacağını, rayından çıkmayacağını göstermiştir. Aynı gece Türkiye’nin yerle yeksan olması için ellerini ovuşturarak bekleyen düşmanlarımız ise ertesi güne bundan sonra işlerinin çok daha zor olduğunu görmenin kahrıyla uyanmışlardır.

Hepimize bu acıları yaşatan ihanetlerin bir daha yaşanmaması için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumlulukların ağır olduğunu ve büyük özveri gerektirdiğini hepimiz gayet iyi biliyoruz. Yine hepimiz gayet iyi biliyoruz ki bu coğrafyada var olabilmenin, güçlü ve müreffeh olabilmenin temel şartı; birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi korumaktır. 

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken; bizlere, bağımsızlığımızı ve çağdaş medeniyetin tüm imkânlarından yararlanmamızı sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve O’nun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyor, gazilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. 

Kaymakam Mustafa Dilekli’nin konuşmalarının ardından, 15 Temmuz belgeselinin sunumu yapıldı.

Daha sonra İlçe Müftüsü Şemsettin Karcı tarafından 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler için dua edilmesine müteakip, 00:13’de tüm Camilerimizde Selâ okutulup, tüm minarelerimizin gece boyu ışıklandırılması sağlandı.

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi