TÜRKİYE’ NİN GASTRONOMİ TUR OPERATÖRLERİ ARAPGİR’ E GELDİLER

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odasınca (GARO) başlatılan “Gastronomide Uzmanlık” projesi kapsamında ülkenin farklı bölgelerinde görev yapan turist rehberlerinin Malatya ziyareti kapsamında Arapgir ilçesine de geldiler.  

            Proje kapsamındaki 18 turist rehberi, GARO Başkanı Mehmet Severoğlu eşliğinde ilçeye gelerek yöresel yemekler üzerine araştırmalar yaptılar ve Arapgir’ in yemek kültürüne ilişkin bilgiler aldılar. Tarihi Millet Hanında düzenlenen programda Arapgir’ in yöresel yemek ve tatlı çeşitleri tanıtılarak, mutfak kültürü ve sofra düzeni hakkında ayrıntılı ve uygulamalı bilgiler verildi.  Yöresel lezzetlerimizden olan Akıtma Bıciğinin yapılmasının tüm aşamaları da uygulamalı olarak gelen rehberlere tanıtıldı. Tur rehberleri böyle bir lezzeti daha önce hiç tatmadıklarını dile getirdiler ve yapımın her aşamasını kaydettikleri akıtma bıciğini kendi yörelerinde de yapacaklarını söylediler.

            Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu misafirlere ilçenin tarihi, kültürel ve doğal değerleri üzerinde ayrıntılı bilgiler verdi. Turist rehberlerine daha sonra ilçe gezisi düzenlendi ve Millet Hanında yöresel yemekler ikram edildi.

            Severoğlu, ziyaret ile ilgili yaptığı açıklamada, düzenledikleri 7 günlük gezi kapsamında Malatya’ya geldiklerini söyledi.

            Rehberlere Malatya’nın hem merkezini hem de ilçelerine tanıtacaklarını aktaran Severoğlu, “Gurme-gastronomi turizminin önemi son yıllarda giderek artmaktadır.  Malatya’nın da bu konuda hak ettiği değeri alamadığını düşündüğümüz için buraya ayrı bir önem veriyoruz. Valilik ve belediyelerin katkılarıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinden 18 rehberi buraya getirerek Malatya yemeklerini tanıtarak bölgede gurme-gastronomi turizmini ön plana çıkarmaya çalışıyoruz.” dedi.

            Malatya’nın ve özellikle Arapgir ilçesinin sofra ve yemek kültürünün çok zengin olduğunu belirten Severoğlu, bunun daha fazla tanıtılması gerektiğini söyledi.

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi