ARAPGİR'DE FARUK AKBAŞ FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği-MAFSAD tarafından organize edilen ve Arapgir Belediyesi tarafından desteklenen “Faruk Akbaş’la Arapgir’de Belgesel Fotoğrafçılık Atölyesi” güzel çalışmalara imza attı. 2 gün süren atölye çalışmasına Malatya’nın yanısıra İstanbul, Elazığ ve Mersin’den de fotoğrafçılar katıldı. Atölyenin ilki, geçen yıl Arguvan ilçesinde gerçekleştirilmiş ve yoğun ilgi görmüştü.

“Arapgir İnsanı Çok Misafirperver”
Belgesel ve gezi fotoğrafçısı Faruk Akbaş, gerçekleştirilen atölyenin amacını, “toplumun yaşam biçimi ve bu yaşamın gerçekleştiği çevreyi görsel bir dille aktarmak, bunu yaparken de bu görselliği sunabilmenin etkileyici yöntem ve tekniklerini fotoğrafçılarla paylaşmak” olarak ifade etti. Arapgir insanının çok konuksever olduğunu belirten Akbaş, “Öncelikle şunu söylemek istiyorum Arapgir; insanıyla, doğasıyla, tarihi dokusuyla ve kültürüyle çok farklı ve özel bir yer. Yaptığımız bu atölye çalışmasında katılımcılarla birlikte Arapgir’in bu özel yapısını fotoğraflamaya çalıştık. Bağbozumuna katıldık, üzüm pekmezi yapanları fotoğraflama imkanımız oldu. Ayrıca geleneksel mimariye yoğunlaşıp, insan ve mimari ilişkisini gözler önüne serdik. Bütün bunları yaparken Arapgir Belediyesi bizi yanlız bırakmadı, sağolsunlar Tarihi Millet Hanı’nda bizleri ağırlayıp misafir ettiler. Bunun yanında bizim için görevlendirdikleri mihmandarlar 2 gün boyunca yanımızdan ayrılmadılar ve çok güzel rehberlik yaptılar bizlere. Bu sebeple başta Arapgir Belediye Başkanımız Haluk Cömertoğlu’na, MAFSAD ekibine, atölye katılımcılarına, mihmandarlarımıza, Fatih Mehmet Çubuk’a ve en büyük yardımcım eşim, fotoğrafçı Ahu Akbaş’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Atölye Oldukça Verimli Geçti”
MAFSAD Yönetim Kurulu üyesi ve organizasyon sorumlusu Ayhan Aydaş atölye sayesinde bu tarihi ve eşsiz coğrafyada gözlem yapıp, doğru ve estetik fotoğraflar çekerek Arapgir’in tanıtımına katkı sağlamayı amaçladıklarını, bunu yaparken de Türkiye’nin en iyi fotoğrafçılarından biri olan Fotoğraf Sanatçısı Faruk Akbaş’la birlikte hareket ettiklerini belirtti. Her anı dolu dolu geçen bir faaliyet gerçekleştirdiklerini söyleyen Aydaş, kendilerine destek veren Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’na, Fotoğraf Sanatçıları Faruk Akbaş ve Ahu Akbaş’a, atölye katılımcılarına ve emeği geçenlere teşekkür ettiğini belirtti.

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi