ARAPGİR YÖRESEL YEMEKLER PROJESİ SONA ERDİ

KADINLARIMIZ VE GENÇ KIZLARIMIZ ARAPGİR MUTFAĞINI GASTRANOMİ DÜNYASINA KAZANDIRIYOR PROJESİNDE KAPANIŞ TÖRENİ YAPILARAK  SERTİFİKALAR VERİLDİ.

Proje kapanış töreni yapılarak, Proje kapsamında kursiyerlere bitirme sertifikası verildi. 2015 yılında başlayan KADINLARIMIZ VE GENÇ KIZLARIMIZ ARAPGİR MUTFAĞINI GASTRANOMİ DÜNYASINA KAZANDIRIYOR adlı proje kapsamında  yapılan kursta ilçemizdeki kadınlara ve genç kızlara yöremizin unutulmaya yüz tutmuş yemekleri ile günümüzde yapılan yöresel yemekler öğretildi.

Kadınlar Derneğinin öncülüğünde başlayan projede İlçe Kaymakamlığı, Arapgir Belediyesi, Arapgir Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü yardımlarıyla 20 ye yakın kadın ve genç kıza kurs bitirme sertifikaları verildi. Yöremize ait yemekleri yapılmasının  öğretildiği kurs ile  yöresel Arapgir mutfağının gastronomi dünyasına kazandırılmış oldu.

Yapılan Proje kapanış ve sertifika törenine Arapgir Kaymakam Vekili  Selçuk YOSUNKAYA, Arapgir Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU, Arapgir Belediye Başkan Yardımcısı Çetin ÖZDEMİR,  Arapgir Milli Eğitim Müdürü Sadık ÖZDEMİR, Arapgir Halk Eğitim Müdürü Hasan YAKUT, Fırat kalkınma Ajansı yetkilileri, Arapgir halkı, ulusal ve yerel basın mensupları katıldı.

 

Arapgirli Kadınlar Dayanışma  Derneği Başkanı Nilüfer CÖMERTOĞLU yaptığı konuşmada;

Derneğimiz tarafından yürütülen  “KADINLARIMIZ VE GENÇ KIZLARIMIZ ARAPGİR MUTFAĞINI GASTRANOMİ DÜNYASINA KAZANDIRIYOR PROJESİNDE”  11 aydır devam eden projemizin sonuna geldik. Projemiz ile  Arapgirli Kadın ve Genç kızlarımızın         üreterek kazanmalarını  sağlamak ve arternatif bir turizm modeli olan gastronomi turizmi ile Arapgir mutfağını ülkemize ve dünyaya tanıtmayı amaçladık. İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığına, Arapgir Kaymakamlığına Belediye Başkanlığına, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne,  Arapgir Kadınlar Derneği Üyelerine, Projenin başından beri bize her türlü desteği sunan Belediye Başkan Yardımcımız Çetin ÖZDEMİR’e, Usta Öğreticimiz Mübin SARI’ya ve tüm kursiyerlerimize teşekkür ederim.  Törene teşriflerinizden dolayı  hepinize şükranlarımı arz eder saygılar sunarım dedi.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU;

Çok kıymetli Kadınlar Derneği Başkan ve üyeleri çok kıymetli TGRT ailesi ekibi Fırat Kalkınma Ajansı temsilcileri öncelikle hepiniz bu programa hoş geldiniz.  Bu Proje Kadınlarımızın özellikle marifetlerini ortaya  koyabileceği Kadın eliyle mutfağımızın lezzetinin görücüye çıkacağı yerler buralar.

Bu amaçla Kadınlar Derneğinin ve çok kıymetli üyelerinin özveriyle proje süresince buraya her gelip giden kursiyerlerimizde başta olmak üzere ve ürettikleri damak zevkimize uygun  yemeklerimizi 120 nin üzerinde çeşitle mutfağımızı  zenginleştiren emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.  Çünkü insanlar çerden çöpten aş yapar satar, bilmeyen ise pişmiş aşı taş yapar. Geleneksel bir tabirle siz çerden çöpden aş yaparak mutfaklarımızı lezzet bankası gibi yapıyorsunuz. Önemli olan doğal natürel ürünlerin sağlık ve şifa noktasında soframıza taşınmasıdır. Garnitür olarak boyalı   içeceklerin ve yiyeceklerin birbirine karışmış ne olduğu bilinmeyen yağlardan imal edilmiş bir çok yiyeceğin bugün fastfood olmak üzere her türlü lokantanın rağbet gördüğü  her yiyenin çıktıktan sonra  tamamen hücre dengesini bozan ürünler olduğu, hastalığa davetiye çıkaran ürünler olduğu belli. Bu da yöresel ve doğal yemeklere rağbeti artırmaktadır. Yemeklerimizle Arapgir mutfağı başlı başına bir gastronomi  dünyasının  keşfedilmeye doğru adım atmış önemli bir merkezi olma yolundadır. Her kursiyerin kendi alanında kendi işletmesini kurarak kendi maharetlerini sergileyeceği,  kendi çeşitlerini üreteceği işletmelere dönüşmesini istiyoruz.

                Turizm beldelerine gittiğiniz zaman belli başlı  tabelalar görürsünüz  bu yüzden sizlere çok ihtiyaç var. Bu lezzetleri  tattıracaksınız,  bu lezzetleri yarına taşıyacaksınız,  sizin büyüklerinizin ellerinden  çıkan yemekler en kaliteli ve yapmakta olduğunuz yemekler en doğalıdır. Yapmış olduğumuz projelerle ilçemiz bu şekilde kalkınacak, yemeği olmayan, otel işletmesi olmayan, halka ve dışarıdan gelen misafirlere hizmet veremeyen hiçbir ilçe kalkınamamıştır. Hiçbir ilçe de bir yerlere kendini taşıyamamıştır. şuanda en doğal ürünler en pahalı ürünlerdir.

 Bu anlamda iş gören ve işlevini yerine getiren kursumuzun desteklenmesinde bizlerin önünü açan İçişleri Bakanımıza, Bakanlık Personelimize, Dernekler Dairesi Başkanlığına , önceki Kaymakamımız Hikmet Aydın Bey,  Mehmet Aktaş Bey  ve elimizden tutan Sayın Vekillerimize teşekkür ediyorum. Burada bu programı özveriyle yürüten usta öğreticimize, aşçı yardımcılarına, kursiyerlere Kadınlar Derneği ve üyelerine teşekkür ediyorum.

 

Arapgir Kaymakam  Vekili Selçuk YOSUNKAYA ;

Kadınlar Derneğinin kıymetli yöneticileri, üyeleri ve kursiyerlerimiz bu projenin emeğe geçirilmesinde başta Belediye Başkanımız olmak üzere Kadınlar Derneğine ve siz kıymetli katılımcılara teşekkür ediyorum .

Bu tarz projeleri destekliyoruz ve siz değerli kadınlarımızın bir şeyler başarabildiğini bir şeyler ortaya koyabildiğinin göstergesi olan projelerdir. Maksimum ihtiyaçlar hiyerarşisinde bir şeyler başarabildiğini ortaya koymak önemli ihtiyaçlar arasında olmuştur. Bu kursların iş imkanlarını sunma bir şeyler ortaya koyabilme becerisinin yanı sıra şöyle bir öneminin olduğuna inanıyorum bu kurslar aynı zamanda birer sosyal terapi merkezleridir.

Öyle ki özellikle böyle küçük ilçelerde bayanlarımızın sosyalleşebileceği geniş alanlar bulunmamaktadır. İçinde bulunduğumuz toplumda  bayanlarımız biraz daha geri planda ama bu tarz kurslarla bayanlarımızın bir arada ve sosyal bir terapi merkezi halinde sosyalleşmelerini de sağlamış oluyoruz. Buralarda tabi gıybet boyutuna kaçmadan yapacağınız sohbetler bile sizlerin sosyalleşmesine katkıda bulunacaktır. O yüzden bu projenin  hayata geçirilmesinde emeği olan bütün arkadaşlarımızı canı gönülden tebrik ediyorum.

Yapılan Proje kapanış ve sertifika töreninde, Arapgir Kaymakam Vekili  Selçuk YOSUNKAYA, Arapgir Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU, Arapgir Belediye Başkan Yardımcısı Çetin ÖZDEMİR,  Arapgir Milli Eğitim Müdürü Sadık ÖZDEMİR, Arapgir Halk Eğitim Müdürü Hasan YAKUT, Fırat kalkınma Ajansı yetkilileri, Daire Amirleri tarafından Kursiyerlere Kurs Bitirme Belgeleri verildi.

 

 

 

 

 

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi