ARAPGİR ÜZÜMÜ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Arapgir’in dünyaca ünlü lezzeti ve kalitesiyle Türkiye'nin dört bir yanında adından söz ettiren siyah Köhnü üzümünde bağ bozumu başladı. 5 Liradan satışa sunulan köhnü üzümüne yoğun ilgi var.

Arapgir’in köylerinde ve Kazluk çayı yamaçlarında bulunan üzüm bağlarında ilk hasatlar alınarak piayasaya sürülmeye başladı. Arapgir pazarını gezdikten sonra Kozluk Çayındaki bağları geziyoruz. Bağlardan toplanan üzümler kolilere konularak kilosu 5 liradan satışa sunuldu. Geçimini üzüm yetiştiriciliğiyle sağlayan bağcılar, yıl boyunca yetiştirdikleri üzümlerini toplamak için sabahın ilk saatlerinde eşek, at ve motorlarla gittikleri bağlarda bozum çalışmalarına ağırlık verdi. Gün boyu toplanan üzümler, kasalara yerleştirildikten sonra evlere taşınıyor. Toplanan üzümler hem yaş olarak pazarlara gönderiliyor hem de kurutularak daha sonra satılıyor. Yaş olarak satılan üzümler 4 kiloluk karton kutularda 20’liradan tüketicilere satıldı.  İlk ürünlerin kısa sürede alıcı bulduğu Arapgir’de yaş üzüm taleplerine de cevap verilmeye çalışılıyor. Arapgir üzümünden ayrıca pekmez, pestil, sirke gibi ürünlerde elde ediliyor. 
10 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR
Arapgir ve civarında bu yıl 10 bin tonluk bir rekolte bekleniyor. Rekoltenin  6 bin tonu köhnü üzümü olarak bekleniyor. Köhnü üzümüne Şarap Fabrikaları talip olurken, üzümler sofralık olarak yaş olarak da tüketiliyor. Salkım ağırlığı 400-600 gram aralığında değişen Köhnü üzümünün eylül –ekim ayları arasında güneş etkisini kaybetmeden toprak üzerinde kalarak, hiçbir şekilde ilaç ve kimyasal değmeden kurutuluyor. Arapgir de 41 çeşit üzüm olduğu ve köhnü üzümünün ise tescillendiği ifade ediliyor. 
CÖMERTOĞLU:KÖHNÜ ÜZÜMÜ KAN YAPAR
Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, asit, şeker oranı, aroma ve rengiyle Köhnü üzümünün ilçenin en önemli ürünlerinden biri olduğunu belirterek “Köhnü üzümü kan yapar, üzüm yiyen bir vatandaş daha sonra rahatlıkla gidip kan verebilir. Bu yıl üzüm hasadı yeni başlıyor. Türkiye genelinde hem sofralık ve hem de kurutulmuş olarak geniş pazar bulan Köhnü üzümü ilçemizdeki soğuk hava depolarında korunarak yılın dört mevsimi tazeliğini korumaktadır. Sağlık için köhnü üzümü bulunmaz bir üründür. İzmir üzümünden çok öndeyiz. Bizim köhnü üzümünün tescilli coğrafi işaret belgesi var ve Türkiye’de, dünyada tektir. Açık söylüyorum, dünyada da bizim köhnü üzümünün kalitesine erişebilen bir üzüm çeşidi yok. Dolayısıyla köhnü üzümü,  üzüm değil, bir şifa ürünüdür. Bunu yiyenler de zaten biliyor. Olgunlaştığında tiryakilik ve bağımlılık yapıyor” diye konuştu.

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi