ARAPGİR KÖHNÜ ÜZÜMÜ

Üzümümüze ismini veren Köhnü kelimesinin anlamı; iyice olgunlaşmış ve içi esmerleşmiş, yumuşamış meyvedir.

Arapgir’e tescillenen siyah üzüm şeklinde de bilinen Köhnü üzüm çeşidi, Öküzgözü ismiyle tanınan üzümün bir alt türüdür. Arapgir Köhnü üzümü yüksek kalitede sofralık üzüm ve aynı zamanda yüksek kalitede bir şaraplık üzümüdür. Köhnü üzümünün taneleri mora yakın siyah renge çalar, üzümün üzeri gri puslu, oval şekilli, iri çekirdekli ve bol şıralı olmakla birlikte tadı ise nötraldir. Meyve kabuğunun kalınlığı normaldir. Köhnü üzümü ağza alındığında hemen erimektedir. Salkım şekli ise konik, çok iri ve ortalama 500 ile 700 gram arasında seyretmekte ve dolgun sıklıktadır. Üzümün olgunlaşma dönemi eylül ayının ortasına doğru başlar ekimin birinci ve ikinci haftalarına kadar sürer. Üzümün hasatından sonra 10, 15 gün kadar tazeliğini koruyarak yenilebilme özelliğine sahiptir. Soğuk hava deposunda ise birkaç aya kadar bekleme süresine sahiptir. Muhteviyatında mineral maddeler (kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir) yönünden zengin olduğu gibi bazı vitaminler açısından da detoks maddelerince zengindir. Arapgir Köhnü üzümü diğer üzümlerde olduğu gibi bazı karaciğer hastalıkları ile kansızlığın tedavisinde etkilidir. Yüksek tansiyonu kontrol altında tutar ve içerdiği meyve asitleri ve lifli yapısı ile mideye zarar vermeden böbrek ve bağırsak sisteminin çalışmasını düzenler. Kanın temizlenmesine yardımcı olduğu gibi sağlık açısından da çok önemlidir.

İlçe ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayan ve ilçenin markası olan siyah köhnü üzümünün önemi son yıllarda bir hayli artmıştır. Arapgir Köhnü üzümü ilçeye has bir üzüm çeşididir ve başka yerde yetişmemektedir. Koleksiyon niteliğindedir. Sofralık ve şaraplık olarak kullanılmaktadır. Üzüm yüksek şeker içerdiğinden dolayı kalori değeri de yüksektir. Ayrıca mineral maddelerden kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir yönünden zengindir. Karaciğer hastalığı ile kansızlığın tedavisinde etkilidir. İçerdiği meyve asitleri ve lifli yapısı ile mideye zarar vermeden böbrek ve barsak sisteminin çalışmasını düzenler, kanın temizlenmesine yardımcı olur, yüksek kalori içeriğine karşın çok düşük miktarda yağ ve protein içerdiğinden ideal bir diyet besinidir.

İlçeye has bu üzüm çeşidi Türk Patent Enstitüsü Markalar Dairesi Başkanlığı tarafından 2008 yılında C 2006/023 numara ile tescil edilmiştir.  

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi