SARIÇİÇEK'TE 4. YAYLA FESTİVALİ COŞKULU GEÇTİ

Sarıçiçek Tabiatını Koruma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından bu yıl 4’ncüsü düzenlenen Sarıçiçek Yayla Festivali coşkulu geçti.

Davul zurna ve halaylar ile başlayan festival, daha sonra konuşmalar ve konserlerle devam etti. Konserin ardından birçok hediyelerin verildiği çekiliş programı gerçekleştirildi.

Festivalde Ali Kızıtuğ, Gülenaz, Sırr-ı Dem, İsa Muslubaş, İbrahim Delibaş, Cengiz Yurtseven gibi yöre halkının tanıyıp sevdiği sanatçılar verdikleri konserlerle vatandaşları coşturdu.

Geleneksel hale gelen festivalde bu yıl da atlı cirit oyunu sergilendi. Sporcuların kıyasıya kapışmalarına sahne olan cirit oyununda izleyiciler heyecanlı anlar yaşadı. Cirit oyunu vatandaşların ilgisini çekmeyi başardı.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da gerçekleştirilen Sarıçiçek Yayla Ağası seçimleri bölge köylerinin önemli iş adamları, Mağaza ve AVM sahiplerinin katılımıyla kıyasıya rekabete ve renkli görüntülere sahne oldu. Geçen yıl seçilmiş olan Konak Köyü'nden Mehmet Esme ağalık yerini korudu.

Festival kapsamında bu yıl ayrıca ilk olarak Sivas kangal köpeği gösterimi de gerçekleştirildi.

Sarıçiçek Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve 34 Gündem Medya Genel Yayın Yönetmeni Bekir Hallaç, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yanı sıra çevre ilçe belediyelerinin katkıları ile geleneksel hale getirdikleri festivalin bu yıl dördüncüsünde bir araya geldiklerini söyledi. Sarıçiçek Yayla Festivaline Malatya, Arapgir, Sivas, Divriği, Erzincan ve Kemaliye'den çok sayıda kişinin katıldığını belirten Hallaç, "Sıla ile gurbet arasında köprü vazifesi gören ve üç ilin ortak noktası Sarıçiçek yaylasında bu yıl dördüncüsü yapılan festivalimizde bir kez daha buluşmanın sevinci içindeyiz." dedi.

Dünyadaki olumsuzluklara ve ülkedeki kardeşlik ortamına vurgu yapan Hallaç, Sarıçiçek'te birlik beraberlik mesajı vererek gurbet ile sılayı buluşturduklarını söyledi. Hallaç, festivale katkı sunan sponsorlar ile belediye başkanlarına ve kaymakamlara teşekkür etti.

Kendisine katkılarından dolayı teşekkür etmek adına plaket takdim edilen Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Plaketini almak üzere çıktığı kürsüde yaptığı konuşmada, geçmiş şenliklerde de belirttiği gibi bölgede yıllarca oynanan oyunların halkı ayrıştırmaya birlik ve beraberliğin bozulmasına yönelik çalışmalar olduğunu, günümüzde yapılan bu şenliklerle bölgede aynı kültürü yaşayan insanların yeniden birlikte yaşama erdemine sahip olabilmesi için çok önemli olduğunu, bu vesile ile bu festivalin yüzyıldır bölge halkını bir araya getirmek için yapılan en büyük çalışmalardan biri olduğunu belirtti. Cömertoğlu, böylesine önemli ve anlamlı bir organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen başta Bekir Hallaç olmak üzere herkese çok teşekkür ettiğini, her yıl bu organizasyonun daha da büyüyerek devam etmesini temenni ettiğini söyledi.

Festivale Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk Arapgir Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Tümer, Belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Her yıl gerçekleştirilen bu organizasyonda emeği geçen ve destek verenlere plaket takdim edildi.

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi