BAŞKAN CÖMERTOĞLU DEPREM BÖLGESİNDE

Ekrem imamoğlu da deprem bölgesinde..

Sivrice merkezli depremden büyük hasar gören Doğanyol’da Veli Ağbaba başkanlığındaki CHP Heyeti inceleme yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, Doğanyol ve Elazığ’da incelemelerde bulundu.

Chp Heyeti

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Mersin Milletvekilleri Ali Mahir Başarır ve Cengiz Gökçel, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ ve CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz ile birlikte Malatya’da depremden zarar gören mahallerde incelemelerde bulundu. Malatya’da depremden en çok zarar gören mahallerden biri olan Doğanyol’a bağlı Gökçe Mahallesi’nde bir açıklama yapan Ağbaba, bölgedeki hasarın ciddi boyutlarda olduğunu ve pek çok evin oturulamaz hale geldiğini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyelerinden kapsamlı yardım ekiplerinin deprem bölgelerine yönlendirildiğini söyleyen Ağbaba, CHP’li tüm belediyelerin teyakkuz halinde olduğunu ve bölgedeki ihtiyaca göre ek yardımların gönderileceğini belirtti. Ağbaba şöyle konuştu: “Sürecin yakinen takipçisi olmayı sürdüreceğiz. Umarız ki bu yaralar en kısa sürede sarılır. AFAD ve diğer kuruluşların da hızlı biçimde deprem bölgesine intikal ettiğini görüyoruz. Gereken çalışmalar yapılıyor. Tekrardan tüm Malatyalılara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.“ dedi.

İnsanlar mağdur edilmeden zararların karşılanması gerektiğini vurgulayan Ağbaba, “Kış ayındayız. Hasar gören ev sayısı çok fazla. Pek çok büyükbaş ve küçükbaş hayvanın yıkılan ahırlar sonucu öldüğünü görüyoruz. Bu zararların insanlar mağdur edilmeden karşılanması gerekiyor. Belki dışarıdan gözükmüyor ama bölgeye geldiğinizde hasarın boyutlarının ne kadar büyük olduğunu anlıyorsunuz. Gökçe’de neredeyse oturulacak bir bina kalmamış durumda. Tekrarda tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. Bir grup arkadaşımız da Elazığ’da incelemelerde bulunuyor. Arkadaşlarımızla birlikte bölgede olmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Ağbaba başkanlığındaki heyet daha sonra Doğanyol İlçe merkezi ile Doğanyol ve Pütürge’de depremden zarar gören köyleri ziyaret etti ve Elazığ’daki enkaz kaldırma çalışmalarını yerinde incelemek için Elazığ’a doğru hareket etti.

İmamoğlu’ndan Deprem Bölgelerine Ziyaret

Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, Doğanyol ve Elazığ’da incelemelerde bulundu.

İmamoğlu, Elazığ’da yaptığı açıklamada “Öncelikle Elazığ ve Malatya’nın tüm ülkemizin başı sağ milletimizin başı sağ olsun. Eşim ve Genel Başkan yardımcılarımızla, Milletvekillerimizle beraber önce Malatya’daydık şimdi Elazığ’dayız. Tabi çok üzülüyoruz bu haberleri alınca üzülüyoruz. Ama bir başka boyutu var üzülmek değil de bizim esasen çok hissetmediğimiz günler de ne yaptığımız çok önemli. Deprem her ne kadar gerçeğimiz olsa da hızlı unutabiliyoruz. Bunu unutmamak adına hepimiz sorumluyuz. Hepimiz sorumluluk sahibi makamlardayız. Devletimizin ve milletimizin her aşaması, her kademesi bu konuya belli ki sadece konu İstanbul değil. Görüyoruz bu gün Elazığ’dayız yarın Ege’de olabiliriz. Boylu boyunca Anadolu’yu geçen bu deprem hattının her an her yerde bu tarz sorunları bizimle yüzleştirme imkânı var. Doğanın bir gerçeği. Duacı olmaktan yana üzülüyoruz demekten açıkçası milletçe bence usandık. Gerçeklerle yüzleşmeliyiz. Hızlıca yol almalıyız, tedbirler almalıyız şehirlerimizin başka hiçbir önceliği yok. Deprem bölgesinde bulunan şehirlerimizin başka hiçbir önceliği yok. Gönül arzu ederdi ki evet deprem bir gerçek ama tek bir vatandaşımızın hayatını kaybettiğini duymayalım. Ama ne yazık ki ölüm haberleri aldık. Şu anda da bekleyiş var umarım enkaz altında ki vatandaşlarımızı sağ bir şekilde kurtarırız. Görüyorum ki ülkemizin devletimizin tüm kamu kurumlarının arama kurtarma ekiplerinin burada gönül gönüle burada el ele hizmet ediyorlar. Bu aşamasında ki bu birlikteliğimiz çok doğru ama bu birlikteliğimiz dediğimiz gibi afet dışında da elde etmemiz gereken bir birliktelik. Deprem öncelikli meselemiz, geldik acıları paylaştık incelemelerimize genel başkan yardımcılarımızla devam ediyoruz.” dedi.

Kaynak: http://malatyahaber.com/haber/chp-ve-mhpden-deprem-bolgesine-heyet/

Cumhurbaşkalığı Cimer İç işleri Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi cittaslow Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi