ARAPGİR YÖRESEL YEMEKLER PROJESİ TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Arapgirli Kadınlar Dayanışma Derneği tarafından İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığına sunulan proje Başkanlıkça kabul edildi. ‘Kadınlarımız ve Genç Kızlarımız Arapgir Mutfağını Gastronomi Dünyasına Kazandırıyor’ adı altında yürütülen proje ile Arapgirli Kadın ve Genç Kızlarımızın üreterek kazanmalarını sağlamak ve alternatif bir turizm modeli olan Gastronomi Turizmi ile Arapgir Mutfağını ülkemize ve dünyaya tanıtmak amaçlanıyor.

Dernek Başkanı Nilüfer CÖMERTOĞLU yaptığı açıklamada;  “Arapgir’de yaşayan, işi olmayan 18 genç kızımızı ve yöresel Arapgir mutfağı konusunda bilgi ve tecrübe sahibi ev kadınlarımızı bir çatı altında toplayarak girişimcilik, liderlik ve mesleki becerilerini geliştirmek amacıyla Dernekler Dairesi Başkanlığına sunmuş olduğumuz proje Başkanlıkça kabul edilmiştir. Bu proje Arapgir Belediyesine ait Millet Hanında yürütülmekte olup, Arapgir mutfağının gastronomi dünyasında tanıtımı yapılacağı gibi proje sonunda da genç kızlarımızın istihdamı sağlanacaktır. Projemizde şu konular hedeflenmektedir; İşsiz genç kızların ve ev kadınlarının girişimcilik ve liderlik ruhlarını geliştirmek. Arapgir mutfağı konusunda mesleki beceri kazanan kadın ve genç kızlarımızın istihdamını sağlamak. Unutulmaya yüz tutmuş yöresel Arapgir yemeklerini gün yüzüne çıkartarak gastronomi dünyasına tanıtmak. Alternatif bir turizm modeli olan gastronomi turizminin geliştirilmesi ve tarihi zenginliği de olan Arapgir turizmini çeşitlendirmek. Arapgir’in yöresel yemeklerini içeren kitap bastırmak. Projemiz şu anda Tarihi Millet Han’ında devam etmekte olup Arapgir’in unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemekleri gün yüzüne çıkartılmaktadır. Arapgir Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce açılan Aşçı Yardımcılığı kursuna 18 kursiyerimiz devam etmektedir.”

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi