REYHAN DİYARI ARAPGİR

REYHAN DİYARI ARAPGİR

Göl Dağı'nın önünde, çeşit çeşit meyve ağaçlarının arasındaki özgün evlerde yaşayan, güzel insanların kentine götürüyorum sizi... Dalından kaysı, kiraz koparın. Türkülerini dinleyin ve asırlık konakların önünde durup düşünün... Geçmişin görkemini ve yaşamını düşünün. Haydi gidiyoruz.

Malatya'dan sonra, bozkır sürer gider... Yarısı ekilmiş tarlaların, ot kaplamış birçoğunu. Buğday ekili tarlalar başak vermiş. Yamaçlarda, aşiretlerin, Perçikanlı Sinanlı aşiretlerinin koyunları dizilmiş arda arda... Elazığ yol ayrımından sonra Ağın'da ayrılıyor bir yol... Düzlükler bitince bir tepeden aşağı Arapgir'e inilir. Şimdilerde Mehmet Ali Aydınlar'ın yaptırdığı okul ve tesislerin önünden geçip, meyve bahçelerinin arasından giden bir yolla Arapgir'e inilir... Göl Dağı'nın önünde; Göl Dağı'nın kucakladığı sahiplendiği güzel insanların yaşadığı Arapgir ilçesinin içindesiniz...

GEZECEĞİNİZ TARİHİ MEKANLAR...

İlçe merkezinde çok otantik dükkanlar ve bahçeler içinde konaklar var. Adeta meyve ağaçları ile sarmaş dolaş... Evlerin yanında ünlü konaklar da yer alıyor. Emiroğlu konağı bunlardan birisi... Millet Han çok güzel bir mekan... Oturup dinlenebilirsiniz. Ulu Cami, Cafer Paşa Camilerini gezebilirsiniz. Kaya arası kanyonu çok değişik bir mekan... Doğa tutkunlularının hayran kalacağı bir yer. Kozluk çayı ve çevresinde Mor Reyhan tarlaları var. Reyhan çok gizemli bir bitki görünüşü rengi ve kokusu insanı her zaman etkiler... Arapgir'de reyhanla ilgili çok çeşitli içecekler satılıyor. Reyhan ve Köhnü üzümü yörenin en önemli ürünleri...

FOTOĞRAF ÇALIŞTAYI VE FOTO KAMP

Arapgir Belediyesi ve MAFSAD (Malatya Fotoğraf ve Sinema Derneği) bu yıl 2-3 Temmuz günleri arasında Arapgir'de fotoğraf çalıştayı yapacak. Daha sonra 4-7 Temmuz günleri arasında, Kayaarası Kanyonu'nda foto kamp başlayacak... “Yırtık da olsa çadırınla gel“ sloganı ile yapılan fotokampta çok yoğun fotoğraf etkinlikleri yapılacak... Söyleşiler sergiler gösteriler... Fotokamp çalışmasına yurtiçi ve yurtdışından yoğun bir katılım oluyor. Bu yıl da yurtdışından  katılımlar olacak... Fotokamp fotoğrafın önemli etkinliklerinden birisi oldu.

BELEDİYE BAŞKANI HALUK CÖMERTOĞLU NE DİYOR...

Arapgir'in kültüre ve sanata önem veren bir Belediye Başkanı var. Fotokamp konusunda MAFSAD' la birlikte gerçekten önemli bir çalışma gerçekleştiriyor. Başkan Haluk Cömertoğlu Arapgir'i şöyle anlatıyor:

“Tarihi, doğası, kültürü ile her noktası bir adım sonrasına davet niteliği taşıyan Arapgir dört mevsim sizleri bekliyor.

"Yukarı Fırat Havzası’nın kapısı, insanlığın ilk izlerine rastlanan, tarihsel süreç içerisinde İpekyolu gibi ticari yolların geçtiği, köklü bir tarihe ve zengin bir kültür birikimine sahip, coğrafi işaretli ve tescilli iki ürünü olan 'Köhnü Üzümü', 'Mor Reyhan’ı (ilk coğrafi işaretli bitki olma özelliği taşır) ile Arapgir yavaş şehir (Cittaslow) ağının bir üyesi olma yolunda da son aşamadadır.

"Tarihin bütün dönemlerinde önemli yeri olan ilçemiz hayata geçirilen projeler ile tarihteki ışıltılı günlerine yeniden göz kırpmaktadır.

"İlçemiz ile bütünleşen fotokamp Arapgir’in tüm yönlerinin kent hafızasına kazandırılmasına büyük katkılar sunuyor. Arapgir kültür varlıklarıyla keşfedilmeyi ve dünyaya açılacağı günleri beklemektedir. Tüm tarih, doğa ve kültürseverleri Arapgir’e bekliyoruz…" diyor.

Siz doğa severleri 4 Temmuzda Arapgir’e bekliyoruz.

 

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi