ÜZÜM BAĞLARI İÇİN ÇÖZÜM ARAYIŞI

“İlçemizde bulunan Üzüm Bağlarında Fungal Kuruma Nedenlerinin Tespiti Üzerine Araştırmalar Projesi”nin sonuç toplantısı yapıldı. Burada konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, üreticilerin öncelikle bağlarda kültürel mücadele yapmaları gerektiğini, budamada kullanılan alet - ekipmanların temizliğinin önemli olduğunu, bunun için budama esnasında çamaşır sulu çözeltinin kullanılmasını, aşı macunu ile budanan yerlerin kapatılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılarak alınacak tedbirlerin tespit edilmesi maksadıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu tarafından 6 Nisan 2018 tarihinde Arapgir ilçesinde üzüm bağlarında yerinde incelemeler yapılarak geniş katılımlı istişare toplantısı düzenlendi. Bu bağlamda Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından kaynak sağlanarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Kayısı Araştırma Enstitüsü işbirliği ile “Malatya İli Arapgir İlçesi Bağlarında Fungal Kuruma Nedenlerinin Tespiti Üzerine Araştırmalar Projesi” hayata geçirildi.

10 Aralık 2018 tarihinde Arapgir Belediyesi Toplantı Salonu’nda projenin sonuç toplantısı yapıldı. Toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Erçin Oksal, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Yük. Zir. Müh. Talip Yiğit, Arapgir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mevlüt Birlik, Arapgir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şafakile teknik personeller ve üreticiler katıldı.

Toplantıda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesinde görevli Ziraat Mühendisi Türkan Coşar tarafından “Dünyada, Ülkemizde ve İlimizdeki Bağcılık” hakkında multivizyon eşliğinde bilgiler verildi. Dr. Öğr. Üyesi Erçin Oksal tarafından ise proje kapsamında yapılan arazi ve laboratuvar çalışmaları hakkında multivizyon eşliğinde katılımcılara bilgiler verildi.

AŞI MACUNU KULLANIN

Toplantıda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, üreticilerin öncelikle bağlarda kültürel mücadele yapmaları gerektiğini, budamada kullanılan alet-ekipmanların temizliğinin önemli olduğunu, bunun için budama esnasında çamaşır sulu çözeltinin kullanılmasını, budama esnasında hastalık ve zararlı girişini engellemek için aşı macunu ile budanan yerlerin kapatılmasının büyük önem taşıdığını, yeni bağ tesis edecek üreticilerin hastalıktan ari anaç-kalem-fidan kullanmalarını, çift budama makası ve testere kullanımının çok önemli olduğunu söyleyerek bu bağlamda çiftçilere daha sağlıklı budama yapabilmeleri için budama makası ve testere hediye edileceğini, çiftçileri her zaman destekleyerek daha iyi üretim sağlanacağını ifade etti.

Soru-cevap kısmının ardından proje kapsamında alınan budama setleri üreticilere dağıtıldı ve toplantı sona erdi. (Haber Merkezi)

Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi Arapgir Belediyesi